Türk EnglishFrançaisРусскийالعربية

Yatırım Yoluyla Türk Vatandaşlığında Önemli Değişiklik

Yatırım Yoluyla Türk Vatandaşlığında Önemli Değişiklik

Yatırım Yoluyla Türk Vatandaşlığının Kazanılmasında Satın Alınacak Taşınmazın Değeri 250.000 Dolardan 400.000 Dolara Çıkıyor

Yatırım yolu ile vatandaşlık kazanmanın ayrıntıları Türk Vatandaşlığı Kanunu’nun 46. maddesi uyarınca çıkarılan Türk Vatandaşlığı Kanununun Uygulanmasına İlişkin Yönetmeliğin 20. Maddesinde düzenlenmiştir.

Kurt Hukuk ve Danışmanlık Bürosu Bursa yabancılar ve vatandaşlık hukuku avukatı olarak; hukuki desteğe ihtiyacınız varsa, bizlerle iletişime geçerek uzman Avukat kadromuzdan hukuki destek alabileceğinizi belirtmek isteriz.

Mevcut durumda en az 250.000 ABD Doları değerinde gayrimenkul satın alan yabancılara, bu gayrimenkulün en az 3 yıl boyunca satılmaması koşuluyla Türkiye Cumhuriyeti Devleti vatandaşlığı verilmektedir. Ancak 12.04.2022 tarihinde yapılan Bakanlar Kurulu toplantısında bu rakamın 400.000 Dolara çıkarılması kararlaştırıldı. Resmi Gazetede yayınlanarak yürürlüğe girecek yeni durumda artık en az 400.000 Dolar değerinde taşınmaz satın alan yabancılara, bu taşınmazı en az 3 yıl boyunca satılamaması şartıyla Türkiye Cumhuriyeti Devleti vatandaşlığı verilecek.

Yeni durumun yürürlüğe girmesi için Türk Vatandaşlığı Kanununun Uygulanmasına İlişkin Yönetmeliğin 20. Maddesinin (b) bendinde değişiklik yapılması öngörülmektedir. Şu andaki hüküm aşağıdaki gibidir:

“En az 250.000 Amerikan Doları veya karşılığı döviz tutarındaki taşınmazı tapu kayıtlarına üç yıl satılmaması şerhi koyulmak şartıyla satın aldığı veya kat mülkiyeti ya da kat irtifakı kurulmuş, en az 250.000 Amerikan Doları veya karşılığı döviz tutarı peşin olarak yatırılan ve tapu siciline üç yıl süreyle devir ve terkini yapılmayacağı taahhüdü şerh edilmek şartıyla noterde düzenlenmiş sözleşme ile taşınmazın satışının vaat edildiği Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığınca tespit edilen kişiler Cumhurbaşkanı kararı ile Türk vatandaşlığı kazanabilir.”

İşte yukarıda alıntılanan maddede de görüldüğü üzere düzenlemede yer alan 250.000 dolar hükmü 400.000 dolar olarak değiştirilecektir. Dolayısı ile bundan sonra 400.000 dolar değerinde gayrimenkul satın alan ve bu gayrimenkulü en az üç yıl boyunca satmayan kişilere Cumhurbaşkanlığı kararı ile Türk Vatandaşlığı verilebilecektir.

Bursa yabancılar ve vatandaşlık hukuku avukatı ile hukuki destek ihtiyaçlarınız için Kurt Hukuk ve Danışmanlık Bürosu olarak hizmetinizdeyiz!

Danışman Talep Edin