Türk EnglishFrançaisРусскийالعربية

Maddi Hasarlı Trafik Kazası Tespit Tutanağı

Maddi Hasarlı Trafik Kazası Tespit Tutanağı

1) Trafik Kazası Tespit Tutanağı Hangi Hallerde Tutulmak Zorundadır?

             Kaza trafik tutanağı sadece maddi hasarlı trafik kazalarında sürücü ya da sürücülerin kaza trafik tutanağı düzenlenmesi hususunda anlaştıkları takdirde doldurulmaktadır. Burada önemle vurgulanması gereken birkaç husus bulunmaktadır. Öncelikle belirtmek gerekir ki kaza trafik tutanağının doldurulması için kazanın ne şekilde olduğu huşunda tarafların anlaşmalarına gerek yoktur. Dolayısıyla iki taraf ya da daha fazla sürücü kendisini haklı görse dahi sadece tutanağın doldurulması gerektiği huşunda anlaşma sağlar iseler bu takdirde tutanak doldurulabilecektir. Yine kazanın yaralamalı bir kaza olması halinde asla trafik tutanağı doldurulamaz. Bu takdirde taraflar anlaşsalar dahi polis çağırmak ve polis tutanağı doldurulmak zorunluluğu bulunmaktadır. Yaralanan kişi ya da kişilerin kusurlu veya kusursuz olması bu durumu değiştirmeyecektir. Yine aşağıda belirtilen hallerde de kaza trafik tutanağı tutmak zorunluluğu bulunmaktadır. Bu haller;

Sürücünün gerekli ve yeterli sürücü belgesi yoksa, sürücünün yaşı küçük ise ya da akli melekelerinde sorun varsa polis tutanağı tutulmalıdır. Yine kazadaki araçlardan en azı biri herhangi bir kamu kurumuna ait ise,  kazaya karışan araçlardan en az birinin zorunlu trafik sigortası bulunmuyorsa,  kaza da sadece üçüncü bir kişinin malına zarar geldiyse ve son olarak araçlardan biri yeşil sigortalı ise bu hallerde de kaza trafik tutanağının sürücüler arasında değil polis tarafından tutulması zorunludur. Aksi durum meydana gelen kazada  haklı olsanız dahi hak kaybınıza neden olacaktır.

  2) Trafik Kazası Tespit Tutanağı Tutulurken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Meydana gelen bir trafik kazası sonrasında önemli önceliğimiz sakinliği korumak ve diğer sürücü ya da sürücüler ile beraber tutacağımız kaza tutanağını olabildiğince net ve kaliteli bir şekilde doldurmak olmalıdır. KTT (kaza tespit tutanağı) olası kazada ki haklılığınız ortaya koyacak olan en önemli belgedir. Sigorta şirketleri öncelikle KTT deki çizdiğiniz krokiye ve sürücülerin beyanlarına göre bir haklılık oranı belirleyecektir. Tutanağın yeterince açık ve anlaşılır doldurulmaması haklı olduğunuz bir kaza da haksız bir duruma düşmenizi ve sigorta şirketinden alabileceğiniz bir zararı kendi cebinizden ödeme durumunda kalmanıza neden olabilecektir. Kimse KTT’nin bir trafik polisi hassasiyeti ile doldurmanızı beklememektedir. Ancak yol, kavşak, ışık, trafik tabelası, ters yön vb gibi durumların belirtilmesi büyük önem arzetmektedir. Ayrıca kaza ile ilgili olarak sizin haklılığınız ispatlayacak fotoğraf ve video çekimi çok önemlidir. Kaza sonrasında ki sigortaya yönelik taleplerinizde ve hukuki uyuşmazlıklarınızda taleplerinizi kolaylıkla ispat etmenizi sağlayacaktır.

KTT’nin kazaya karışan tüm sürücüler tarafından imzalanması zorunludur. İmzalanmayan tutanaklar geçersizdir. Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezi tarafından hazırlanan elektronik uygulamalar üzerinden tutulan tutanakların yine bu uygulamalar üzerinden imzalanması halinde tutanaklar geçerli olacaktır. Ancak burada dikkat edilmesi gereken söz konusu uygulamanın Sigorta Gözetim Merkezi tarafından sağlanması gerekmektedir. Tutanağın örneği fotoğraf ve video ile beraber karşı tarafın veya kendi ZMM sigorta şirketine veya aracınızın kasko sigortası sigorta şirketine ulaştırılmalıdır. Bu halde sigorta şirketleri üç gün içerisinde tarafların doldurduğu KTT üzerinden inceleme yaparak sürücüleri kusur durumlarına yönelik belirleme yapacak ve bu durumu sisteme kaydedecektir. E-devlet aracığıyla ve yine siz gelen sms ile yaşadığınız kazada ki kusur durumunuz öğrenebilir ve buna göre gerekli taleplerinizi sigorta şirketine ya da şahsa iletebilirsiniz.

 

Danışman Talep Edin